ZAVRŠENI HRVATSKI DANI SIGURNOSTI 2024.

Završeni su Hrvatski dani sigurnosti 2024,, trodnevna konferencija kojoj je organizator i domaćin Hrvatska udruga menadžera sigurnosti, a već tradicionalno je, kao već etablirani festival menadžmenta sigurnosti, održana u Opatiji. Sudjelovalo je više od 260 profesionalaca iz svijeta biznisa, komunikacija, medija i IT industrije, a više od 50 predavača, vrhunskih stručnjaka iz svih područja sigurnosti su izlagali, predavali, držali radionice ili sudjelovali u panel raspravama.

U fokusu su ove godine bile teme kibernetičke i informacijske sigurnosti zbog rastućih opasnosti kibernetičkih napada, kao i svi oni izazovi i odgovornosti koji se postavljaju pred profesionalce sigurnosti i menadžere korporativne sigurnosti u poslovnim okruženjima i kompanijama.

U današnje je vrijeme život u svim segmentima nezamisliv bez IT podrške, kao što je nezamislivo poslovanje bez IT sustava, koji su istodobno i vrlo ranjivi.

Doc. dr. sc. Darija Ivandić Vidović je na radionici “Kako izraditi strategiju, politiku i procedure korporativne sigurnosti” navela tri ključna koraka u strateškom upravljanju sigurnošću: strateško planiranje, implementacija te nadzor i mjerenje uspješnosti. Strategija treba odgovoriti na pitanja koliko podržava realizaciju poslovnih ciljeva, koliko su sigurnosne prakse usklađene s vrijednošću i rizikom, koliko je tim sposoban obaviti to u kratkom roku te koliko je strategija fleksibilna za optimizaciju tijekom vremena. Jednom godišnje potrebno je procijeniti sigurnosnu zrelost, to jest uspješnost organizacije sigurnosti. A koliko je to važno, potvrđuje i činjenica da top menadžeri sve više doživljavaju sigurnost kao polugu koja im pomaže u razvoju.

Poslovi menadžera sigurnosti vrlo su stresni, a kako se nositi sa sagorijevanjem u poslu, pritiscima i stresom, kako ga prepoznati, prevenirati i, ako se dogodi, kako ga  premostiti – u radionici pod nazivom ‘Kako pobijediti stres i sagorijevanje u kibernetičkoj i informacijskoj sigurnosti?’, govorila je Srebrenka Mesić, dr. med., univ. mag medicine rada i sporta, predsjednica Sekcije za ocjenu radne sposobnosti HLZ-a.

Do sada provedena istraživanja pokazala su da troje od četvero stručnjaka kibernetičke sigurnosti pate od iscrpljenosti, imaju duža razdoblja stresa i ulaze u burnout sindrom, što ih dovodi do napuštanja radnog mjesta.

„Danas se stres veže uz mentalno zdravlje, jer on djeluje na zdravlje cijelog organizma. A kako stres utječe kod IT stručnjaka koji je stalno pod pritiskom, ili rješava situacije kibernetičkih napada, ili vodi krizno upravljanje? Stres dovodi do sindroma burnouta, do sagorijevanja, a kad je čovjek u tom stanju svoj posao obavlja kao zombi, bez veselja i entuzijazma, bez emocija“, rekla je Srebrenka Mesić i dala nekoliko savjeta kako prevenirati stanje stresa i burnouta.

“Smanjite buku u svom danu, odvojite neko vrijeme za sebe bez tehnologije. Zadržite aktivan društveni život, ne dopustite da vam posao preuzme život, naučite reći ne. Pazite da ispravno sjedite, često ustanite sa stolca, prošećite, imajte naviku vježbanja istezanja tijela, svaki dan po par minuta”, savjetuje Mesić.

Konferenciju je zatvorio Alen Ostojić, predsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti te najavio da će se Hrvatski dani sigurnosti 2025. održati od 15. do 17. listopada, također u Opatiji u Hotelu Ambasador.

PODIJELI...
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email